OK Linné Elit Ungdom Bredd Veteran
24 juni 2008 (Av Anders Edling)
Sommarkrönika
Den här krönikan blir kort, då Mats i sin rapport från Jukola till stora delar redan beskriver hur jag tänker kring vår klubb
Anders Edling
Det känns väldigt gott att de som är våra ansikten utåt just äger den grundläggande idén vad gäller framgångsrikt klubbarbete. Var och en utvecklas bäst inte enbart via god träning, utan också via glädje och gemenskap i ett stimulerande sammanhang. Det känns som att det är just det vi är, och att vi är i ständig utveckling. Jag hoppas verkligen att alla kan känna sig delaktiga i detta.

Det var stort att vi äntligen lyckades på Jukola/Venla. I övrigt när det gäller eliten går det ju inte att hoppa över att våra 4 för tillfället mest framgångsrika, Lina, Sofie, Mats och Mattias lyckats mycket väl både vid EM, Euromeeting samt världscup. Jag hoppas dessa framgångar fortsätter både vid tester och VM.

Att vår grundläggande idé även ägs av våra ungdomar har inte gått att ta miste på. Detta gäller kanske framför allt under sommarskolan första veckan på sommarlovet, då våra äldre ungdomar, erbjöd våra yngre en upplevelserik vecka. Häftigt!

10 totalsegrar av 14 möjliga vid U-ringen, samt att vi stod för 2/3 av deltagandet där, bekräftar bilden av ett lyckat ungdomsarbete.

Det stora arbetet med 10-mila gav ett välbehövligt tillskott till kubbkassan, men vi får inte slå oss till ro vad gäller den delen, så till var och en som har företagskontakter, så är ju vår klubbdräkt ett bra skyltfönster, och klubben OK Linné något gott att förknippas med.
Arrangemangsmässigt gäller för hösten Linnéklassikern i Vänge med mål vid stadens blivande cricketanläggning, samt Uppsalaraiden, men även Preo-helg.

Jag önskar alla en SKÖN SOMMAR både i och utanför tävlingsskogen. 180 av oss ska ju betvinga Sälenskogarna.
Dessutom önskar jag Jan en riktigt god tur i cykelsadeln
Anders

Länka till den här artikeln med
https://www.oklinne.nu/?page=news&id=2355

Artikeln har visats 5618 gånger

27 oktober (Av Märit Gunneriusson Karlström)
Visst vill du vara med och fira?
Kom ihåg att anmäla dig till vårt gemensamma firande av framgångar 3 november!
Läs mer...
25 oktober (Av Mats Troeng)
Inplockning av Hittaut-checkpoints
När oktober är till ända tar Hittaut-säsongen slut. Då behövs hjälp att plocka in checkpointpinnarna.
Läs mer...
25 oktober (Av Lena Nilsson)
Veckans nattbana
Breddsektionens Veckans nattbana 2026!
Läs mer...
23 oktober (Av Märit Gunneriusson Karlström)
Höstmöte och firande 3 november. Välkommen!
Dags för gemensamt firande och höstmöte - kom och var med. Din röst är viktig! Nu med dokument.
Läs mer...
20 oktober (Av Erik Melin)
Resultat, terrängserien
Sista etappen avklarad. Bra sprunget allihopa. Här finns resultat: Totalresultat.
13 oktober (Av Kornelius Kriszat-Løvfald)
UTH 2026
Årets UTH arrangeras 3-6 december!
Läs mer...
12 oktober (Av Francesca Taufer)
✨ Anmälan till Linnégalan är nu öppen!✨
Välkomna till Linnégalan 2026!
Läs mer...

Mer aktuell information

6 okt –Älgjaktdax
5 okt – Linnégalan 2026 - Save the date!✨
18 sep –O-event Borås - ungdomsresa

Sök information...

OK Linné i sociala medier



OK Linné Copyright © 2026 OK Linné — www.oklinne.nu
Tallbacksvägen 68, 756 45 Uppsala
Skriv ut